Centrum Powiadamiania Ratunkowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Dzień numeru 112

W urzędzie wojewódzkim obchodzono Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Uczestników spotkania przywitał wicewojewoda Michał Skotnicki.

Dziękuję Państwu za trud pracy, jako operatorów numeru 112. Rząd polski odpowiada za bezpieczeństwo swych obywateli. To dzięki wam można skutecznie nieść pomoc – poprzez służby mundurowe czy jednostki ochrony zdrowia. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby numer 112 sprawnie funkcjonował – mówił wicewojewoda do pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach.

Kieleckie CPR od 2012 roku działa w strukturach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obsługuje zgłoszenia alarmowe pochodzące z województwa świętokrzyskiego, a w razie potrzeby także z terenu całej Polski. Podczas spotkania przedstawiono funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego w naszym województwie oraz  zasady korzystania z numeru 112 – jednolitego numeru alarmowego, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.

Obchody dnia numeru 112 były okazją do uhonorowania pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego – w imieniu wojewody nagrody i wyróżnienia wręczył dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Ireneusz Piasecki.

Tegoroczne wydarzenie adresowane było do świętokrzyskich seniorów. Wzięli w nim udział przedstawiciele klubów seniora, którzy przyjęli zaproszenie do urzędu wojewódzkiego. Z myślą o nich eksperci z policji, straży pożarnej oraz kieleckiego stowarzyszenia „Passa” przygotowali specjalne prelekcje. Mówiono m.in. o sposobach unikania oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika banku”, zagrożeniach w ruchu drogowym i  zagrożeniach wynikających z zatrucia tlenkiem węgla, a także o sposobach przeciwdziałania kradzieżom kieszonkowym i zasadom wzywania pomocy. Przedstawiono również wybrane techniki samoobrony.

Tegoroczne obchody dnia numeru alarmowego uświetniły występy artystów z Uniwersytetu III Wieku w Końskich.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy w Europie 11 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie tego ogólnoeuropejskiego numeru. 112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej – zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. Jest on odbierany w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych.